Türksat 6A’da hedef 2023’ün ikinci çeyreği

Güncelleme: 21 dk önce

Bakan Karaismailoğlu, TUSAŞ Genel Müdürlüğü’nde, Türksat 6A uydusunun yapım çalışmalarını izledi. Bakan Karaismailoğlu, “Ülkemiz genelinde son 20 yıldır ulaşımın bütün sektörlerinde bütün dünyanın gıpta ile takip ettiği, dünyanın en önemli projelerini yapan bir bakanlık olarak karşınızdayız. Son 20 yıldır tam 183 milyar dolarlık yatırım yaptık. Bunun sonucunda ülkemizi dünyanın en önemli projeleriyle buluşturduk. Kara yolları, hava yolları, demir yolları, deniz yollarında çok önemli süreçleri tamamladık ve yenilerini de takip ediyoruz” diye konuştu.

Bakan Karaismailoğlu, haberleşmenin öneminin her geçen gün arttığı dönemde, bu alanda önemli çalışmalarının olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti: “Geçen yıl uydu çalışmalarımız için dünyada ses getiren en önemli günlerinden bir tanesi olmuştu. Aynı yıl içerisinde uzaya 2 tane yeni nesil haberleşme uydusu fırlatan ender ülkelerden olduk. 2021 yılı başında Türksat 5A’yı uzaya fırlattık. 2021 yılı haziran ayında faaliyete aldık ve dünyanın yüzde 30’undan fazlasına, şu anda özellikle televizyon yayıncılığında hizmet veriyor.”

2021’de Türksat 5B’yi de uzaya fırlattıklarını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu, “Yine Türksat 5B’yi de geçen ay Sayın Cumhurbaşkanı’mızın liderliğinde bütün Türkiye’nin ve dünyanın hizmetine sunduk. Türksat 5B de özellikle karasal olarak ve deniz olarak ulaşamadığımız alanlara, internet ve haberleşme hizmeti vereceğimiz bir uydu olarak dünyanın hizmetinde şu anda” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.