Türkiye Bankalar Birliği Başkanı Çakar’dan iş dünyasına mesaj: ‘Siz kazandıkça ben kazanabilirim’

Güncelleme Tarihi: Ağustos 11, 2022 07:24

Finansmana erişim istişare toplantılarının ikincisi dün, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nde (TOBB) yapıldı. Toplantıya sektör temsilcilerinin yanı sıra TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Alpaslan Çakar, Halkbank Genel Müdürü Osman Arslan ve Vakıfbank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih katıldı. Açılışta bir sunum yapan TBB Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Çakar, bankacılık sistemindeki son verileri aktardı. Kredilerde 2021 ve 2022 yıllarını kıyaslayan Çakar bu yılın ilk 7 ayında toplam kredilerin 1.1 trilyon lira olduğunu, geçen yılın aynı döneminde ise bu rakamın 137 milyar TL olduğunu belirtti. 1.1 trilyon liralık kredinin içinde firmalara kullandırılan kredinin 901 milyar TL olduğuna dikkat çeken Çakar, “Geçen sene bu rakam 70 milyar liraydı. Geçen senenin 12 katı oranında kredi kullandırmış durumdayız” dedi. Geçen yıl temmuz ayı itibariyle Türk lirası cinsinden ticari kredilerde artış oranının yüzde 5, bu yıl ise yüzde 49 olduğunu vurgulayan Çakar, “Bu net veri” dedi.

‘BERABER HAREKET ETMELİYİZ’

Kredileri selektif olarak imalat sektörüne daha çok kullandırdıklarını vurgulayan Çakar, tahsili gecikmiş kredi oranlarına bakıldığında sistemin işlediğinin görüldüğünü kaydetti. Reel sektör temsilcilerine “Size teşekkür ediyoruz” diyen Çakar şöyle devam etti:

“Bizim bilanço yapılarımız sağlam ve size önümüzdeki süreç itibarıyla destek verebilecek durumdayız. Bütün bankacılık sektörü adına şunu rahatlıkla söyleyebilirim: Sizin kaybettiğiniz benim kazandığım bir ortam yok. Siz kazandıkça ben kazanabilirim, sizin bilançolarınız iyi oldukça benim bilançom iyi olabilir. Reel sektör ve finans sektörü bunlar işbirliği içerisinde olmak ve beraber hareket etmek durumunda. Ekonomi yönetimi, reel sektör ve finans sektörü biz birbirimizi tamamlamak durumundayız. Böyle hareket ediyoruz, önümüzdeki süreçte de böyle hareket etmeye devam edeceğiz. Esas olan ülke bilançosunun sağlıklı işlemesi, ülke bilançosu sağlıklı olduğu müddetçe hepimizin bilançosu doğru işlemeye devam eder. Çevre ve iklimi dikkate alarak üreten, yatırım yapan, istihdam yaratan her bir müşterimizin yanında olmaya devam edeceğiz. Bizim ülkemiz büyümek zorunda, biz de o büyümeyi finanse edebilecek güç, kabiliyet, ödenek ve kaynağa sahibiz. Bundan hiç bir tereddüdünüz olmasın.”

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu da açılışta yaptığı konuşmada, son dönemde firmaların finansmana erişiminin son dönemde zorlaştığını kaydetti ve “Bankalarımızdan işin feda kısmını reel sektöre, kâr kısmını kendilerine ayırmadan, bu bilinçle davranmalarını arzu ediyoruz” dedi. En büyük sıkıntıyı da finansa en çok duyarlı olan KOBİ’lerin yaşadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu şöyle devam etti:

‘KREDİYE İHTİYAÇ ÇOK ARTTI’

“Kredi faizlerindeki yükselişin yanı sıra, kredi limitlerinin yetersiz kaldığı ve kullanımda sıkıntılar yaşandığı iletilmektedir. Firmalarımız bankalardan talep ettikleri kredileri alamıyorlar, alanlara ise çok yüksek faiz oranları uygulandığını görülüyor. Ayrıca yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle; yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacı, geçmiş dönemlere göre çok artmıştır. İşletme sermayesi kredileri, özellikle KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürebilmesi için kritik hale gelmiştir. Dolayısıyla, artan işletme sermayesi ihtiyacı da dikkate alınarak, krediye erişimin kolaylaştırılması gerekmektedir. 3 kamu bankamız da, en sıkıntılı süreçlerde, firmalarımızın yanında durdular, ayakta kalmaları için destek verdiler. Hepimizin ülkemiz için fedakârca çalışması ve hareket etmesi gereken bir dönemdeyiz.”

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.