Son dakika… Bakan Akar: Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz

Güncelleme Tarihi: Ağustos 09, 2022 10:42

İşte Bakan Akar’ın açıklamalarından satır başları:

Cumhuriyet tarihimizin gerçekten en yoğun günlerini yaşıyoruz kara, deniz, hava kuvvetlerimiz olarak. Uluslarası ortamda Türkiye Cumhuriyeti Devleti özne haline gelmiş durumda.

Çok ciddi şekilde ‘fake’ haberler çıkarılıyor. Afganistan’daki fotoğraf sanki bizdeymiş gibi gösteriliyor. Bizim tek amacımız hudutlarımızı ve vatandaşlarımızı korumak istiyoruz. Kimsenin toprağında gözümüzün olmadığının bilinmesini istiyoruz.

Teröristler dağlarda askerlerimizle mücadele edemeyeceğini anlayınca çukur olaylarını çıkardılar ancak çukurlara gömüldüler. Sivillere yönelik bir şey iddia edemediler.

Çukur olayları sonrası hain darbe girişimi 15 Temmuz meydana geldi. DEAŞ’la göğüs göğüse mücadele eden tek ordu TSK. Buna paralel şekilde Pençe Operasyonlarımız da sürdürüyoruz. Yeni mücadele şeklimiz terörü kaynağında yok etmek. En son teröristi etkisiz hale getirmekte karlıyız, Kürtler bizim kardeşimiz.

“TERÖR KORİDORUNA MÜSAADE ETMEYECEĞİZ”

Rusya ve ABD bölgedeki teröristlerin çıkarılmaları konusunda teminat verdi, sözlerini yerine getirmelerini bekliyoruz. Eğer bunları yapsaydık buraya gelen göç çok daha fazla olacaktı. Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz.

9 milyon Suriyeli ile muhatabız. Onların hayatını kolaylaştırmaya çalışıyoruz. Bir kısmı Türkiye’de bir kısmı da Irak’ta olmak üzere. Biz Suriye’nin kuzeyindeki hayat şartlarını ne kadar normalleştirebilirsek; önce oradan gelmeyi engelleyeceğiz ardından da orayı cazibe merkezi haline getirerek Türkiye’deki Suriyeli kardeşlerimizi evlerine ve topraklarına dönmelerini sağlayacağız.

Yapılan harekatlar sonrası terör örgütünün çöküş sürecinde ve panik içinde olduklarını görüyoruz. Kendi teröristlerine gidin ne yaparsanız yapın diyorlar, saldırıları teşvik ettiklerini görüyoruz.

“TERÖR KORİDORUNU KAZANLAR BURAYA GÖMÜLECEK”

Terör belasından milletimizi kurtarmakta kararlıyız. İnşallah bunu da yapacağız. Pençe-Kilit harekatı olsun diğer harekatlarımız olsun hiçbiri işgal hareketi değildir.

Şu ana kadar bölgede 311 terörist etkisiz hale getirildi. Terör koridorunu kazanlar buraya gömülecek.

Son dakika... Bakan Akar: Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz
Mağaralar 3 katlı, 5 katlı burada yaşam malzemeleri ve silahlar mevcuttu. İsveç ve ABD silahları gözüküyor yapılan açıklama ‘biz onlara vermedik’ ancak tatmin eden bir açıklama değil.

FETÖ İLE MÜCADELE

Bizim FETÖ ile mücadelemiz de sürüyor, hiçbir şekilde aksaklık söz konusu değil. Son bir yılda 2 bin 446 FETÖ bağlantılı kişinin bağlantısı kesildi, 790’ının da rütbesi söküldü. FETÖ ile mücadelede ne gerekiyorsa yapacağız.

RUSYA-UKRAYNA/TAHIL MUTABAKATI İLE İLGİLİ

Mutabakat 120 gün devam edecek, bir itiraz olmazsa. Bu mutabakat Ukrayna limanlarından tahıl sevkiyatını kapsıyor. Rus limanlarını kapsamıyor. O görüşmeler devam ediyor.

YUNANİSTAN İLE İLİŞKİLER

Akla mantığa eylemler ve söylemler mevcut. Yunanistan’da Türkiye düşmanlığı prim yapıyor. Kendi zafiyetlerini kapatmak için Türkiye aleyhinde konuşuyorlar.

Son dakika... Bakan Akar: Terör koridoruna müsaade etmeyeceğiz
Fake görüntüleri gösteriyorlar, daha önceki görüntüleri gösteriyorlar. ‘Türkiye harekata hazırlanıyor’ diyorlar, böyle bir şey söz konusu değil. Biz güçlüyüz diyoruz, masada söyleyecekleri bir şey yok. Biz diyoruz ki Ege Denizi dostluk denizi olsun, zenginlikler beraber paylaşılsın. Sonuç olarak Yunanlara bizimle savaşmayın, savaş bir matematik meselesi. Gelin dostluk elimizi tutun. Hiçbir zaman bize ihlal yapmadan biz ihlal yapmadık. Konuşalım görüşelim dememize rağmen maalesef ilerleyemedik.

F-16 GÖRÜŞMELERİ

F-16 ve F-35 ayrı bir süreç, 3 toplantı yaptık. 15 Ağustos’ta da bir toplantı olacak. Birtakım şartlar konuldu kabul etmemiz mümkün değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.