Kosova’da artan tansiyona müdahale: Ne oldu nasıl yatıştı

Kosova’da tartışmalı yeni kimlik uygulamasının yürürlüğe girdiği 1 Ağustos gece yarısından hemen önce tansiyon yükseldi. Karara isyan eden yüzlerce Sırp azınlık mensubu, Sırbistan sınırına barikat kurdu. Öfkeli kalabalık havaya ateş açarken olaylar sosyal medyaya çok farklı şekilde yansıdı.

‘ÇATIŞMA ÇIKTI’ YALANI

Sırp ordusunun Kosova sınırını geçtiği, şiddetli çatışmalar yaşandığı yönündeki haberlerin ardından iki taraf da peş peşe açıklamalar yaparak iddiaları yalanladı. Bölge halkını olası tehlikeye karşı uyarmak için sirenler çalsa da kimse yaralanmadı, sınır geçişinde aksayan trafik dışında maddi kayıp yaşanmadı. Öte yandan Kosova hükümetinin olayları kışkırtmakla suçladığı Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in dün Belgrad’da ordu karargâhını ziyaret etmesi, “örtülü askeri harekât tehdidi” olarak yorumlandı.

Kosova’da artan tansiyona müdahale: Ne oldu nasıl yatıştı

GERGİNLİĞİN SEBEBİ NE

Kosova hükümeti, Sırplar dahil ülkede yaşayan herkesin Kosova kimlik kartı ve araç plakasına sahip olmasını istiyor. Buna göre Sırbistan’dan gelenler, sınırda Kosova kimliği göstermek ve araçlarının plakasını Kosova’nınki ile değiştirmek zorunda kalacaklar.
m Belgrad da halihazırda Kosovalılardan aynı şeyi talep ediyor. Kosova da bunun bir mütekabiliyet meselesi olduğunu savunuyor.

YILLARIN GERGİNLİĞİ

Sırp ordusu, 1998’de ayrılıkçı Kosovalılara karşı kanlı bir harekât başlatmış, 10 binden fazla etnik Arnavut’un öldüğü savaş, NATO’nun 1999’daki müdahalesi ile sona ermişti.

2008’de tek taraflı bağımsızlık ilan eden Kosova’nın bu kararı Belgrad ve Kosova’nın kuzey bölgesinde çoğunluğu oluşturan etnik Sırplar tarafından tanınmıyor. Kosova; Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği’nin birçok ülkesi dahil yaklaşık 100 devlet tarafından tanınıyor.

Kosova’da artan tansiyona müdahale: Ne oldu nasıl yatıştı

NATO ‘MÜDAHALE’ DEYİNCE YATIŞTI

Kosova’da gerginlik artınca NATO, AB ve ABD devreye girdi:

Kosova hükümeti, ABD Büyükelçisi Jeffrey Hovenier’in girişimleri üzerine gerginliğe sebep olan değişikliğin yürürlülük tarihini 1 Eylül’e erteledi. Ertelemenin ardından taraflar müzakere için Brüksel’e davet edildi. Gelişmeyi memnuniyetle karşıladığını söyleyen AB Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, iki ülke ilişkilerinde kapsamlı normalleşmeye odaklanılmasını istedi.

Bünyesinde 350 Türk askeri de barındıran NATO misyonu KFOR ise istikrarın tehlikeye girmesi halinde “müdahaleye hazır olduğu” mesajını verdi. 1999’dan beri görev yapan misyon, “Güvenli bir ortam sağlanması için gerekli her türlü önlem alınacaktır” dedi. KFOR bünyesinde 28 ülkeden 3775 asker görev yapıyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir