Kırım’da Rus askeri hava üssünde patlama

Güncelleme Tarihi: Ağustos 09, 2022 18:58

Rusya ile Ukrayna arasındaki çatışmalar Donbass bölgesinde artarak devam ederken, Rusya tarafından ilhak edilen Kırım’da bulunan Rusya’ya ait Novofedorivka askeri hava üssünden 7 kez art arda patlama sesi duyuldu. Patlamalarda bir kişi hayatını kaybederken, yaralı sayısı ile ilgili bir açıklama yapılmadı.

Rusya’nın atadığı Kırım Valisi Sergey Aksyonov sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, patlamaların Ukrayna tarafından gerçekleştirilen saldırılardan kaynaklandığını söyledi. Olayın ardından bölgeye gitmek için harekete geçtiğini de belirten Aksyonov, konuyla ilgili teyakkuzda olduklarını duyurdu. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, askeri hava üssünden dumanların yükseldiği görüldü.

RUSYA SAVUNMA BAKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA

Rusya Savunma Bakanlığı, patlamaların Ukrayna saldırısı nedeniyle yaşandığı dair çıkan haberlerin ardından patlamaya ilişkin resmi açıklama yayınladı.

Hava üssünde mühimmat patlaması olduğu belirtilen açıklamada, “Novofyodorovka yerleşim yerinde bulunan Saki Hava Üssü’nün toprakları içerisinde TSİ 15.20 civarında, birkaç havacılık cephanesi infilak etti ve bunun sonucunda bir depo alanı çöktü. Birimlerden alınan bilgilere göre paketlenmiş mühimmatın patladığı alanda yangın etkisi olmadı” denildi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na bağlı ekiplerin hava üssünde çalışmalarını sürdürdüğü belirtilerek, hava üssü ve çevresinde bulunan 30 kişinin tahliye edildiği açıklandı.

Novofedorivka askeri üssü, Rus donanmasına bağlı savaş uçakları ve helikopterler tarafından kullanılıyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir