İnşaat malzemeleri ihracatında rekor

Güncelleme: 30 dk önce

Değer olarak endeksin ölçülmeye başladığı 2013 Ağustos ayından bu yana en yüksek ihracat gerçekleşirken, ortalama birim fiyatlar yüzde 28.5 arttı. Haziran sonu itibarıyla aylık ihracat 3.36 milyar dolarla tarihi zirvesine ulaşırken, yıllık ihracat büyüklüğünde 34.52 milyar dolarla rekor kırıldı.

5.31 MİLYON TON

Dış ticarette haziran ayında yüksek bir performans gösteren inşaat malzemeleri sanayisi, miktar olarak daha sınırlı artışla 5.31 milyon tonluk ihracat gerçekleştirdi. Yıllık ihracat ise miktar olarak 63.56 milyon tona gerilerken, yıllık ortalama ihracat birim fiyatı 0.54 dolar/kg oldu. Haziran ayında ihracat birim fiyat endeksi 108.98 puanla 2015 Ocak ayından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. 2021 yılı haziran ayında 0.49 dolar/kg olan ortalama ihracat birim fiyatı, yüzde 28.5’lik artışla 2022 yılı haziran ayında 0.63 dolar/kg seviyesine yükseldi. Bu dönemde ithalattaki artış da devam etti. 2022 yılı haziran ayında inşaat malzemeleri ithalatı geçen yıla göre yüzde 27’lik artışla 957 milyon dolara yükseldi. Değer ve miktar olarak da yılın en yüksek rakamlarına ulaşıldı. Haziran ayında inşaat malzemeleri ithalatı 336 bin 613 ton, ithalat birim fiyatı ise 2.84 dolar/kg oldu.

RESESYON ENDİŞESİ

İnşaat malzemeleri sanayi ihracatının önümüzdeki altı ayda, savaşın etkileri, yüksek küresel enflasyon ve resesyon endişelerinin etkisi altında kalması bekleniyor. İhracat birim fiyatlarının da düşeceği tahminlerine rağmen yıl sonunda yıllık ihracat büyüklüğünün geçen senenin üzerinde gerçekleşeceği öngörülüyor. İnşaat malzemeleri haziran ayı ihracat performansı alt sektörler itibarıyla geçen yıl ile karşılaştırıldığında daha çok birim fiyat artışlarından kaynaklanan değer artışları izlendi. Miktar olarak ise düşüşler başladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.