Finlandiya NATO kararını verdi! Cumhurbaşkanı ve Başbakan’dan ortak açıklama

Rusya’nın Ukrayna saldırısı şimdiye kadar askeri konularda sessizliğini koruyan Finlandiya ve İsveç’i NATO ile ilişkilerini derinleştirmeye itti. İki ülkenin NATO ittifakına katılıp katılmayacağı uzun süre tartışılıyordu.

CUMHURBAŞKANI VE BAŞBAKAN’DAN ORTAK AÇIKLAMA

Finlandiya merak edilen kararı konusunda ilk sinyali bugün verdi. Finlandiya cumhurbaşkanı ve başbakanı bugün yaptıkları açıklama ile NATO üyeliğine başvurmaktan yana olduklarını duyurdu.

KESİN GÖZÜ İLE BAKILIYOR

Cumhurbaşkanı Sauli Niinisto ve Başbakan Sanna Marin tarafından yapılan  yazılı açıklama Finlandiya’nın NATO üyeliğine katılmasının neredeyse kesin olduğu anlamına geliyor.

Komşu İsveç’in de benzer bir şekilde önümüzdeki günlerde NATO’ya katılma kararı vermesi bekleniyor.

STOLTENBERG’DEN ÖZEL DAVET

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Finlandiya ve İsveç’in ittifaka dahil olmayı istemeleri durumunda, bu talebin hızlı biçimde gerçekleştirileceğini belirtmişti.

 RUSYA’DAN PEŞ PEŞE TEHDİTLER 

Rusya iki ülkeyi daha önce de NATO konusunda uyarmış ve üye olmaları halinde Rusya’nın kendi önlemlerini alacağını duyurmuştu. 

Rus milletvekili Vladimir Dzhabarov ise Finlandiya’yı açıkça tehdit ederek, “Finlandiya NATO’ya katılırsa Rusya’nın ‘meşru hedefi’ olur ve ülkelerinin yok edilmesini güvence altına alır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.