Evsel atıklar elektrik enerjisine dönüşecek

Güncelleme: 31 dk önce

İklim değişikliği ile mücadele çalışmaları kapsamında hayata geçirilen projeler arasında yer alan Biotrend Enerji İnegöl Doğu Bölgesi Entegre Katı Atık Tesisi sayesinde, Bursa’nın evsel atıklarının elektrik enerjisine dönüştürülmesi amaçlanıyor. Tesise gelen karışık belediye atıkları ‘cinslerine göre’ mekanik ayırma tesisinde tasnif edildikten sonra, organik atıklar biyogaz tesisine alınarak metan gazından elektrik üretiliyor.

‘GERİ KAZANIM YÜZDE 28’E ÇIKTI’

Bakiye atıklar düzenli depolama alanına, kalorifik değeri olan atıklar ‘atıktan türetilmiş’ yakıt hazırlama tesisine, geri kazanımı mümkün atıklar ise lisanslı firmalara gönderiliyor.

Tesisin açılış töreninde konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, “Bugün ‘sıfır atık’ hareketiyle yüzde 13 olan geri kazanım oranımızı yüzde 28’ler seviyesine çıkardık. Kaynaklarımızı en verimli şekilde kullanmak zorundayız” dedi. Biotrend Enerji Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve CEO Osman Nuri Vardı ise “Bu tesisimizde günlük işlenen atıklardan yılda 20 bin ton üzerinde ambalaj atığı ve 80 bin ton üzerinde ATY, ekonomiye geri kazandırılırken; yılda üretilen 75 bin MWH enerji ile 75 bin hanenin elektrik enerji ihtiyacı karşılanmakta. Tesis faaliyetleri ile 340 bin ton CO2 salınımına engel olunmakta. İklim değişikliği Biotrend olarak en önem verdiğimiz konuların başında geliyor. Bu doğrultuda yaptığımız yatırımlarla Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi İklim Hızlandırma Programı’na kabul edildik“ açıklamasını yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.