Dışa bağımlılığı azaltacak hamle

Türkiye ihracatının lokomotif sektörlerinden kimya alanında, test ve analiz ihtiyacını yerli ve milli imkânlarla karşılayacak ve yeni nesil bir ekosistemi oluşturacak Kimya Teknoloji Merkezi (KTM) için imzalar atıldı. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın (İSTKA) desteği ile Türkiye’nin teknoloji ve inovasyon üssü Bilişim Vadisi’nde hayata geçirilen KTM, yüksek teknolojili ve katma değerli yerli ürün geliştirme hedefiyle yola çıktı. Alanında yeni nesil bir kimya ekosistemini kurmayı hedefleyen ve Türkiye’de ilk olan KTM için imzalar vadide atıldı.

270 AR-GE FİRMASI

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, törende yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 2019 yılında açılışı yapılan Bilişim Vadisi’nin ‘milli teknoloji hamlesi’ vizyonunun en somut adımlarından biri olduğunu söyledi.

Dışa bağımlılığı azaltacak hamle

Türkiye’nin doğuştan elektrikli otonom araç projesi TOGG’un yaklaşık bin mühendis ile Ar-Ge faaliyetlerini vadide yürüttüğünü, TOGG’un ortağı SİROnun elektrikli araçlar için batarya teknolojilerini burada geliştirdiğini kaydeden Bakan Varank, “Şu anda mobiliteden bilgi-iletişim teknolojilerine, yazılımdan tasarıma kadar kritik alanlarda faaliyet gösteren 270’ten fazla Ar-Ge firması burada yer alıyor” dedi.

Varank, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği’nin (İKMİB) öncülüğünde başlayan ve çok kapsamlı bir ihtiyaç analizi neticesinde bugünlere ulaşan KTM’nin sektörün ihtiyacı olan test-analiz süreçlerini hızlandıracağını belirterek, Türkiye’nin bu alandaki dışa bağımlılığını azaltacağını ifade etti.

Kimya sektörünün 50’ye yakın test ve analiz için yurtdışından hizmet almak zorunda kaldığını vurgulayan Varank, “Bu merkez faaliyete geçtiğinde, sektörde ihtiyaç duyulan 209 test, yerli ve milli imkânlarla, uluslararası standartlara uygun şekilde burada yapılacak. Burası, sektöre çok kapsamlı eğitim ve danışmanlık hizmetleri sunacak nitelikli bir Ar-Ge merkezi şeklinde tasarlanıyor. Dolayısıyla, sektördeki teknik ve beşeri kapasitenin geliştirilmesine önemli katkılar sunacak” diye konuştu.

Varank, merkezde bir de kuluçka merkezi kurulacağını anlatarak “Kamu, sanayi ve üniversite işbirliğinin en güzel örneklerinden bir olacak bu merkezde kimya teknolojileri geliştirecek yenilikçi start-uplar filizlenecek. Buranın hızlıca tamamlanıp hizmete açılması noktasında İKMİB yönetiminden ellerini çabuk tutmalarını rica ediyorum. Küresel ekonomide rekabet koşullarının yeniden dizayn edildiği bir dönemde bize avantaj sağlayacak işleri bir an bile geciktirecek lüksümüz yok” dedi.

50 MİLYAR DOLAR İHRACAT

Törende konuşan Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu, “Türkiye’de bir ilke imza attığımız KTM aracılığıyla bölgenin en güçlü iki sanayi kolundan otomotiv ve kimya alanlarından kimyayı da bilişimle buluşturuyoruz. Bu merkez sadece kimya teknolojilerini çalışacak bir merkez değil, aynı zamanda Türkiye’nin girişimcilik ekosistemini geliştirebilecek, kimya alanındaki girişimcilere de Türkiye’de daha iyi işler yapabileceği bir altyapı sunacak. Aslında kimya girişimcilerine hizmet verecek ortak bir kuluçka işletme modelini de bir araya getirmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

İKMİB Başkanı Adil Pelister de temel amaçlarının 16 alt sektörüyle beraber diğer 27 sektöre hammadde, yarı mamul ve mamul kaynağı olan kimya sektörünü bütün gelişmiş ülkelerdeki gibi en üst seviyelere çıkarmak olduğunu ifade ederek “Sektörel bazda ihracatta birinciliği yakalamış durumdayız. Bu durumu kalıcı kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. 2030 yılı kimya sektörü ihracat hedefimiz olan 50 milyar doları da geçeceğiz” dedi.

‘EKONOMİYİ YENİDEN ŞAHA KALDIRACAĞIZ’

Pandemi ve savaş sebebiyle enflasyonun tüm ülkeleri etkileyen küresel bir sorun haline geldiğini bildiren Varank, “Türkiye’nin de etkilendiği bu sorunun giderilmesi noktasında hükümetimiz tüm kurumlarıyla yoğun çaba sarf ediyor. Gerek uyguladığımız pro-aktif politikalarla, gerekse fırsatçılara göz açtırmayarak bunun üstesinden hep birlikte geleceğimizden şüpheniz olmasın. Zamanında yüksek enflasyonla devraldığımız Türkiye ekonomisini nasıl tek haneli enflasyona indirip şaha kaldırdıysak yine aynısını yapacağız. Biraz sabrederek ve provokasyonlara gelmeyerek çok daha aydınlık günlere hep birlikte ulaşacağız” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.