‘Bir cehennemin içinden birlikte geçtik’ diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı!

O LONDRA’YA GİTTİ, AĞABEYİ YURT DIŞI TATİLİNE
Prens William’ın: kardeşi Harry ve eşi Meghan Markle’ın Kraliçe 2. Elizabeth ile kamuoyu tarafından büyük bir şaşkınlıkla karşılanan  görüşmesi sırasında da kendi ailesiyle birlikte ülke dışında, Alpler’de kayak tatilinde olması bunun göstergelerinden biri. Her ne kadar bazı kişiler aslında Hollanda’ya gitmek üzere ABD’den ayrılan Harry ile Meghan’ın Londra’ya uğrayıp Kraliçe’yi görmesinin sürpriz olduğunu söylese de çoğunluk pek de öyle düşünmüyor. Kraliçe 2. Elizabeth’in konumu düşünüldüğünde Harry ve Meghan’ın ziyaretinin o kadar da “sürpriz” olması mümkün değil. Böyle düşünenlere göre William, eşi Kate Middleton ve üç çocuklarının tam da Harry ile Meghan’ın Londra ziyareti sırasında ülke dışında bulunması bir tesadüf sayılmaz.  

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

‘WILLIAM, KARDEŞİNİN SESİNDEN DE GÖRÜNTÜSÜNDEN DE BIKTI’
İngiliz kraliyet ailesine yakın bir kaynağın Daily Beast adlı internet sitesine verdiği demece bakılırsa “Harry’nin, İngiltere topraklarına adım atması ağabeyi William tarafından istenmiyor.” Bir başka deyişle William, Harry’nin sesinden de görüntüsünden de bıkmış durumda. Bu kaynağın iddiasına göre William, özellikle de Kraliçe’nin tahta çıkışının 70’inci yıl dönümü kutlamaları kapsamında İngiltere’ye gitmesini hiç istemiyor. Çünkü Harry’nin, eşi Meghan ile birlikte o kutlamalara katılmasının törenleri gölgede bırakacağını ve ailenin saygınlığına zarar vereceğini düşünüyor.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

AMERİKA’DA POLO OYNAMASI AĞABEYİNİ DAHA MUTLU EDECEK
İleri sürülen iddialara göre Harry, büyük kutlamanın yapılacağı haziran ayında arkadaşı Nacho Figueras ile birlikte yeni kurulan polo takımının maçları için sahaya çıkacak. Bu karşılaşma serisi nedeniyle de Londra’daki kutlamalara katılması mümkün değil. Daily Beast’e konuşan kaynağa göre eğer gerçekten de Harry, Platin Jübile kutlamaları yerine ABD, California’da kalırsa bu durum William’ı da çok memnun edecek.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

KRALİÇE, TORUNUNU YANINDA İSTER
Bu arada Kraliçe 2. Elizabeth’in, hayatının en önemli olaylarından biri olan Platin Jübile kutlamalarına torunu Harry’nin de katılmasını istediği söyleniyor. Fakat ne Buckingham ne de Kensington Sarayı, Harry ile ailesinin kutlamalara davetli olup olmadığı ya da ülkeye gelip gelmeyeceği konusunda yorum yapıyor.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

KIZINI BABAANNESİYLE TANIŞTIRMAK İSTİYOR
Saray kaynaklarına göre Harry, her ne kadar ailesine kızgın olsa da babaannesi Kraliçe 2. Elizabeth’in hatırına bu kutlamalara katılması olasılık dahilinde. Buna kanıt olarak da Harry’nin Invictus Games sırasında Hollanda’da Hoda Kotb ile yaptığı röportajda sarf ettiği sözler gösteriliyor. O röportajda Harry, en küçük çocuğunu yani kızı Lilibet Diana’yı babaannesiyle tanıştırmak istediğini söyledi. Fakat bununla ilgili güvenlik ve lojistik ile ilgili sorunlar olduğunu da sözlerine ekledi.

Fakat aynı röportajda Harry, ağabeyi William ile ilgili bir soruyu ise yanıt vermeden “geçiştirdi”. Kotb, Harry’ye ağabeyini özleyip özlemediği sorulduğunda “o anda gündemlerinin Invictus Games olduğunu” söyledi.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

‘PRAGMATİST WILLIAM, KARDEŞİNİN GİTMEMESİNDEN MEMNUNDUR’
Deneyimli bir kraliyet gözlemcisi ve editörü olan Emily Andrews’a göre de Harry ile Meghan’ın Platin Jübile için ülkeye gitmemesi isabetli bir davranış. Andrews, etkinliklerin, “Kraliçe ve onun hizmete adanmış ömrüne bir saygı niteliğinde olduğunu ancak Harry ile Meghan kutlamalara giderse olayların odağından sapacağını” söyledi. William’ın pragmatist yani faydacı biri olduğunu belirten Andrews, “Kardeşi Harry’nin kutlamalara gitmemesinin faydalarını görebiliyordur” diye konuştu.

Emily Andrews’un değindiği bir başka ayrıntı daha var. O da Harry’nin annesi Diana’nın ölümünden basını sorumlu tutması. Andrews bu konudaki düşüncelerini “Hatırlayın, Harry annesini basının öldürdüğüne inanıyor. Kendi karısı ve çocuklarına da aynı şeyin olmasını istemediğini söyledi. Bu belki paranoyak bir düşünce tarzı ama Harry’nin fikri bu. Platin Jübile kutlamaları ise dört gün sürecek ve o süre içinde basın, Harry’nin ve ailesinin nerede olduğunu yakından takip edecek. Bu yüzden belki sonra ailesiyle birlikte özel bir ziyaret için Londra’ya gelebilir” sözleriyle ifade etti.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

‘KARDEŞİNİ DE EŞİNİ DE İSTEMİYOR’
Kraliyet yazarı ve Youtuber Lady Colin Campbell da Daily Beast internet sitesine bu konuda yaptığı açıklamada, William’ın, kardeşi Harry’nin kutlamalara katılmasını istemediğini ileri sürdü. Sonra da şunları ekledi: “William, Harry’nin orada olmasını istemiyor. Çünkü Sussex çiftinin orada olmasının, kutlamaları sıradan bir gösteriye çevireceğini düşünüyor.”

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

ASIL BÜYÜK BELİRSİZLİK KRALİÇE
Öte yandan bu törenlerle ilgili Harry ile Meghan’ın katılımı dışında daha büyük bir belirsizlik de var.  Aslına bakılırsa bu biraz da rahatsız edici bir durum. Haziran ayında yapılacak bir dizi etkinlik için artık sayılı haftalar kalmışken, ülke tarihinin, son dönemdeki bu en önemli olayına Kraliçe 2. Elizabeth’in katılıp katılmayacağı da belli değil. Bunun nedeni de Kraliçe’nin sağlık sorunları ve bu yüzden en önemli bazı etkinliklere katılmayacağının önceden açıklanması. Buckingham Sarayı’ndan yapılan duyuruya göre Kraliçe 2. Elizabeth, 11 Mayıs, 18 Mayıs ve 25 Mayıs’ta Buckingham Sarayı’nda, 29 Haziran’da da Holyroodhouse’da düzenlenecek olan açık hava partilerine katılamayacak. Kraliçe, bu etkinliklerde kraliyet ailesinin başka üyeleri tarafından temsil edilecek.

Harry ile William arasındaki gerilim geçen yılın sonlarında piyasaya çıkan bir kitapta ayrıntılarıyla masaya yatırılmıştı. Christopher Anderson’ın kaleme aldığı Wives: Inside the Private Lives of William, Kate, Harry, and Meghan” adlı kitapta iki kardeşin Meghan Markle’ın odak noktası olduğu büyük bir tartışma yaşadığı ileri sürülüyor. Anderson, kitabında yer verdiği bu iddianın kendisine adını vermediği bir saray kaynağı tarafından iletildiğini belirtti.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

KARDEŞ KAVGASI KİTABIN SAYFALARINDA 
Yazarın ileri sürdüğüne göre bu saray çalışanı Prenses Diana’nın iki oğlu arasındaki bu kavgaya şahit de oldu. ABD magazin sitesi Page Six’te de yer alan bu iddiaya göre Prens Harry, ağabeyi William’a çok öfkeliydi. Bunun nedeni de William’ın, kardeşi ile Meghan Markle’ın ilişkisinin çok hızlı ilerlediği konusundaki ısrarıydı. Bunun üzerine Harry de kendini tutamadı ve William’a “Sen kim olduğunu sanıyorsun!” diye öfkeyle bağırdı.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

EVLENME NİYETİ GERİLİMİ ARTIRDI
İleri sürülenlere göre bu kavga 2017 yılının eylül ayında meydana geldi. Harry, 2016 yılında tanıştığı Meghan’a evlenme teklif etmeye hazırlandığını ağabeyine söyledi. Bunun üzerine William da “Bu acele niye?” şeklinde bir soru yöneltti. İşte bu soru da Harry’nin öfkesini tepesine çıkardı. İki kardeş arasındaki gerilimi daha da artıran konu William’ın kardeşini biraz daha yavaşlaması konusunda ikna etmesi için dayısından yani Prenses Diana’nın erkek kardeşi Charles Spencer’dan yardım istemesi oldu.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

‘MUHABBET KUŞLARI’
Yazar Anderson’ın iddiasına göre William, “muhabbet kuşları” diye tanımlanan Harry ile Meghan’ın biraz yavaş gitmesini söylemesi için dayısından ricada bulundu. Fakat Charles Spencer’ın da işin içine karışması olayları daha da içinden çıkılmaz bir hale getirdi. Yazara göre Harry, William’ın özel hayatına müdahale etmek için başkalarını hatta dayısını bile kullandığını düşünerek iyice çileden çıktı. İşte bu olayların ardından da olaylar adım adım gelişti ve bugüne kadar yani Harry ile Meghan’ın ABD’ye taşınıp başka bir hayat kurmasına kadar uzandı.

Prens Harry ile Prens William, aralarına Meghan Markle’ın katılmasına kadar gayet iyi geçiniyorlardı. En azından dışarıdan bakıldığında görüntü böyleydi. Fakat William’ın, kardeşini Meghan Markle ile evlenme konusunda “acele etme” diye uyarmasının ardından tırmanan gerilim iki kardeşin yollarını kesin olarak ayırmasına kadar uzandı.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

AİLEYE YÖNELİK SUÇLAMALAR
Önce sosyal medya hesaplarını, sonra görev yaptıkları vakıfları ayıran William ile Harry, sonunda başka ülkelerde yaşamaya başladı. Harry, eşi Meghan ve oğlu Archie’yi de alıp ABD’ye yerleşti. Kısa bir süre önce de çiftin ikinci bebeği Lilibet Diana dünyaya geldi. Harry ile Meghan’ın, Oprah Winfrey röportajında Mountbatten Windsor ailesine yönelttiği ‘ırkçılık’ başta olmak üzere çok sayıda suçlama da bu gerilimi iyice tepe noktasına çıkardı. Oysa bugünlere gelinene kadar iki kardeş yıllarca birbirlerinin en yakını olarak biliniyordu. Özellikle de anneleri Diana’nın ölümünden sonra birbirlerine her konuda destek oluyorlardı.Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

KÜÇÜK YAŞTA ANNELERİNİ KAYBETTİLER
Anneleri Prenses Diana, henüz 36 yaşında hayata veda ettiğinde William 15, Harry de 12 yaşındaydı. Diana Spencer’in cenaze töreninde, kortejde yan yana ve acılarını dışarıya yansıtmadan yürüyen iki kardeş o andan sonra da birkaç yıl öncesine kadar birbirlerinin yoldaşı oldu.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

 ‘AĞABEYİM, TANRI ONU KORUSUN!’
Harry, annelerini kaybettikten sonra yaşadığı ruhsal çöküntü nedeniyle zor günler geçirdiği dönemde en büyük destekçisinin William olduğunu anlatmıştı yıllar önce. Prens Harry, 2017 yılında verdiği bir röportajda ağabeyi hakkında “Ağabeyim, Tanrı onu korusun, bana çok büyük destek oldu” diyerek o dönemi anlatmıştı. Ondan sonra da William ile Harry, hayat yolculuğunda birbirlerine hep yakın oldular. En mutlu günlerinde, yani sevdikleri kadınlarla evlenirken birbirlerinin sağdıcı oldular. Fakat Harry’nin Meghan Markle ile evlenmesinden sonra iki kardeşin yolları ayrılmaya başladı.

Önce ortak kullandıkları sosyal medya hesapları ardından da evleri, hatta ülkeleri. Prens Harry, bu ayrılık sürecinde verdiği bir röportajda “Daha önce de söylediğim gibi, William’ı seviyorum. Bir cehennemin içinden beraber geçtik, bir deneyimi paylaştık. Ama şimdi farklı yollardayız” diye konuştu. Prens William ile Prens Harry, ayrılığın ardından iki kez zorunlu olarak yan yana geldi. Biri dedeleri Prens Philip’in 17 Nisan’daki cenaze törenindeydi. İki kardeş bu törende farklı yerlerde dursunlar diye cenaze kortejinde özel düzenlemeler yapıldı. Fakat William ile Harry, kilisedeki dini törenin ardından William’ın eşi Kate Middleton’ın girişimiyle bir süre birlikte yürüyüp sohbet etti. Herkes aralarının düzeldiğini düşünüyordu ama işin aslının öyle olmadığı görüldü. Harry apar topar ABD’ye ailesinin yanına döndü.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

ANNELERİNİN HATIRINA BİR ARAYA GELMİŞLERDİ
İki kardeş daha sonra 1 Temmuz’da anneleri Diana anısına yapılan bir anıtın açılışı için yine Londra’da buluştu. Ama o da zorunlu bir durumdu. Her ne kadar kameralar karşısında sohbet ederek birlikte yürüseler de araları yine düzelmedi. Yine Harry, hemen ABD’ye döndü.

Bir cehennemin içinden birlikte geçtik diyordu: Kardeşinin sesinden de görüntüsünden de bıktı

‘ANNEMİN KADERİNİ PAYLAŞMASINI İSTEMİYORUM’
Prens Harry, İngiliz kraliyet ailesinden ayrılmaya hazırlandığı dönemde annesi Prenses Diana’nın basının zorbalığına maruz kaldığını ve bu yüzden hayatını yitirdiğini anlatmıştı. Hatta “Karımın kaderinin de benzer olmasını istemiyorum” diyerek bu konudaki düşüncelerini dile getirmişti.

 Evliliği 1996 yılında sona eren Prenses Diana, Ağustos 1997’de Fransa’nın başkenti Paris’te trafik kazası sonucu hayatını kaybetmişti.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.