Bakırköy – Bahçelievler- Güngören – Bağcılar metro hattının % 70’i tamamlandı

Metro hattının tamamlanan tünel kazılarının töreninde konuşan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, “Bakanlık olarak özellikle büyük şehirlerde yaşayan vatandaşlarımızın trafikte zaman kaybetmemeleri için pek çok önemli kentiçi raylı sistem projesini hayata geçirdik.

Hükümetlerimiz döneminde yapılan bu çalışmaların yaşama ne denli hız kattığını, konfor getirdiğini hep birlikte tecrübe ettik. Ve bugün sizlerle bir araya geldiğimiz Bakırköy (İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar Kirazlı Metro Hattı’nın da dahil olduğu tam 103.3 kilometre uzunluğunda 7 ayrı güzergahta çalışmalarımız var.

Böylece İstanbul’da raylı sistem ağının yüzde 50’sinden fazlasını bakanlığımız kazandırmış olacak. Bir arada olduğumuz, tünel kazı çalışmaları tamamlanan Bakırköy- Kirazlı Metro Hattımız 8.4 km uzunluğunda. Hattımız, Bakırköy Sahil (İDO)-Özgürlük Meydanı, İncirli, Haznedar, İlkyuva, Yıldıztepe, Molla Gürani olmak üzere 7 istasyonu katederek mevcut Bağcılar Kirazlı İstasyonunda son bulmaktadır.

Günde 1 milyon İstanbullunun seyahat edebileceği hattımızın işletmeye alınması ile; Kayaşehir-Bakırköy Sahil İDO arası seyahat süresi 39 dakika, Çam ve Sakura Şehir Hastanesi-İncirli arası seyahat süresi 31 dakika, Başakşehir(Metrokent)-Özgürlük meydanı arası seyahat süresi 30 dakikaya inecek. Projemizin toplam ilerleme oranı bugün itibariyle yüzde 70’e ulaştı” dedi.

TOPLAM KAZANÇ 6 MİLYAR DOLAR

“Türkiye’mizin dört köşesinde hem de güzel İstanbulumuzda yaptığımız eserlerle hıza ve konfora odaklanıyoruz” diyen Bakan Karaismailoğlu, “Biliyoruz ki bu hizmetler, ekonomimize sağlayacakları katma değer ile milletimize daha pek çok hizmet sunulmasına vesile olacaklar. Bakırköy-Kirazlı Metro Hattımızın da İstanbulluların seyahatine getireceği kolaylığın yanı sıra, ekonomik fayda açısından çok önemli getirileri olacaktır.

Bakırköy-Kirazlı Metro Hattımızın 25 yıllık projeksiyondaki ekonomik kazancı 2.4 milyar dolar, zaman kazancı 3.6 milyar dolar olmak üzere toplam 6 milyar dolar olacak. Bizler günübirlik tartışmalar yerine, ülkemizi ve İstanbul’u geleceğe taşıyacak mega projelere, milletimize en iyisini sunmaya, sadece bugünü değil, geleceği aydınlatacak eserler yapmaya odaklandık. İstanbul’u geleceğe taşıyacak proje ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz.

20 yılda İstanbul’a ve Türkiye’ye çağ atlattık. Bununla da yetinmeyeceğiz. Bizim işimiz, hizmettir; bundan şaşmayız. Bu düşüncelerle Bakırköy(İDO)-Bahçelievler-Güngören-Bağcılar(Kirazlı) Metro Hattımızın yapım çalışmalarını başarıyla yürüten ve projeyi bu aşamaya getiren tüm çalışma arkadaşlarıma ve Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyor, başarılarının devamını temenni ediyorum” diye konuştu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.